تولید پلوتونیوم توسط کره شمالی از سر گرفته شد

    •••••  چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۷:۴۵ کد مطلب : 91800/a   

کره شمالی می‌گوید تولید پلوتونیوم را از سر گرفته است و تا زمانی که تهدیدهای امریکا پابرجا بماند، قصد ندارد آزمایش‌های اتمی‌اش را متوقف کند.


خبرگزاری کیودوی ژاپن روز چهارشنبه گزارش داد، موسسه انرژی اتمی کره شمالی که بر تاسیسات هسته‌ای یونگ بیون نظارت دارد، اعلام کرده است: «ما (برای تولید پلوتونیوم) میله‌های سوختی اتمی مصرف شده و خارج شده از راکتور گرافیت (راکتوری که از کربن استفاده می‌کند) را بازفرآوری کرده‌ایم.»


این موسسه همچنین از تولید اورانیوم با درصد غنای بالا برای تولید تسلیحات و انرژی اتمی «براساس برنامه قبلی» تاکید کرده است.

این گزارش می‌افزاید این موسسه به مقدار پلوتونیوم یا اورانیوم غنی شده تولیدی اشاره‌ای نکرده است.


  به گزارش تحلیل ایران؛ آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه ژوئن اعلام کرد به نظر می‌آید کره شمالی نیروگاه یونگ بیون را برای تولید پلوتونیوم از سوخت مصرف شده راکتوری که نقش کلیدی در برنامه هسته‌ای این کشور دارد، بازگشایی کرده است. 

کره شمالی در سال 2013 وعده داد همه تاسیسات اتمی‌اش از جمله راکتور اصلی در یونگ بیون را که پیش از فعالیت آنها متوقف شده بود، بازگشایی خواهد کرد.

کره شمالی در ماه سپتامبر اعلام کرد نیروگاه یونگ بیون فعال است و از این سایت برای ارتقاء «کیفیت و کمیت» تسلیحات اتمی‌اش استفاده خواهد کرد.به گزارش کیودو، این موسسه کره شمالی اعلام کرد در تولید تسلیحات اتمی «سبک‌تر و متنوع‌تر» موفق بوده است و قصد ندارد روند آزمایش‌های اتمی‌اش را متوقف کند.

این موسسه تاکید کرده است: «در شرایطی که امریکا دائما ما را با تسلیحات اتمی تهدید می‌کند، ما آزمایش‌های اتمی‌مان را متوقف نخواهیم کرد.»


این گزارش بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرد کره شمالی همچنین قصد دارد یک راکتور اتمی آب سبک 100 هزار کیلوواتی برای استفاده آزمایشگاهی احداث کند.

دولت پیونگ‌یانگ در سال 2005 میلادی خود را قدرتی هسته‌ای اعلام کرد و در سال‌های 2006، 2009، 2013 و 2016 چهار آزمایش هسته‌ای انجام داد.کره شمالی برنامه هسته‌ای و موشکی خود را مانعی در برابر «توطئه‌های امریکا و متحدانش برای براندازی» پیونگ‌یانگ می‌داند.


منبع : پرس تی وی فارسی