دنیا میدان مسابقه‌ای برای روز قیامت است

    •••••  شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۲:۰۶ کد مطلب : 92217/a   

استاد حوزه علمیه قم گفت: دنیا مسابقه قیامت است و اگر کسی توانست این مسابقه را ببرد، جایزه‌اش بهشت است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی که شامگاه جمعه در مسجد چهارمردان سخن می گفت، با اشاره به نهج البلاغه اظهار کرد: امام علی(ع) در نهج البلاغه در خصوص دنیا، خطر آن و بی وفایی دنیا سخن گفتند، قرآن هم مطالب زیادی را درباره دنیا و بی‌وفایی را مطرح کرده است، البته منظور از دنیا جهان آفرینش نیست، منظور وابستگی و حب دنیا است.


استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: امام علی(ع) فرمودند که آنگونه برای دنیا تلاش کن که انگار همیشه در دنیا هستی، اگر دنیا در روایات و قرآن مذمت شده، منظور آن دنیایی است که باعث فراموشی آخرت شود و حب و وابستگی به دنیا مذموم است.


وی در خصوص بهشت تصریح کرد: مومنان در زمان ورود به بهشت خدا را شکر می کنند که غم و غصه را از آنها در بهشت زدوده است. آنها خداوند را شکر می کنند که دیگر در بهشت دردی وجود ندارد.


رفیعی با اشاره به ویژگی‌های دنیا گفت: امام علی(ع) فرمودند که انسان در دنیا به هیچ نعمتی نمی رسد، مگر در کنار آن به فراقی دچار شود، امام سجاد(ع) فرمودند، انسان مسکین است، چون دائم عمرش کم می‌شود، همچنین به مرگ نزدیک‌تر می‌گردد و قدرت جبران را هم ندارد.


استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: تنها وجودی که فانی نیست و باقی است، خداوند است. شهید به این دلیل مقام بالایی دارد که همه چیز خودش را در راه خدا داده است. شهدا با خداوند معامله کردند و خدا خریدار آنها است. دنیا بازار است و خوشا به حال کسانی که در این بازار با خداوند معامله کنند.


وی در خصوص فانی بودن دنیا تصریح کرد: شب و روز سرمایه عمر ما را می گیرد، هنوز تقویم‌های سال 94 نو بودند که سال 95 آمد. امیرالمومنین(ع) از دنیا به عنوان میدان مسابقه یاد کردند، افرادی که در المپیک شرکت کردند، پیش از المپیک تمرین زیادی داشتند. دنیا مسابقه قیامت است و اگر کسی توانست این مسابقه را ببرد، جایزه اش بهشت است و پس از مرگ دیگر امکان بازگشت انسان به دنیا وجود ندارد.


رفیعی با اشاره به دنیا اظهار کرد: باید مراقب باشیم که گرفتار حب دنیا و وابستگی به آن نشویم، ریشه بسیاری از گناهان وابستگی به دنیا است، امیرالمومنین(ع) بسیاری از سخنانشان در نهج‌البلاغه در ترسیم دنیا بود، امام حسین(ع) هم به سپاه یزید فرمودند که دنیا شما را فریفته است و به همین خاطر در مقابل ولی خدا ایستادید.


استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: قرآن کریم در خصوص مال کلمه فضل، خیر و حسنه را به کار برده است، مال داری بد نیست. البته انسان در دنیا همچون سیبل تیراندازی است که تیرهای مرگ همچون بیماری به او می‌خورد، کسی را در دنیا پیدا نمی کنید که بگوید بی‌درد به این مرحله رسیده است. در هر خوردن انسان ممکن چیزی باشد که راه گلوی او را ببندد، برخی ثروت های فراوانی دارند، اما نمی‌توانند که غذا را به صورت طبیعی بخورند.منبع : خبرگزاری فارس