حذف دلار از مبادلات ایران و پاکستان

    •••••  چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۴ کد مطلب : 95527/a   

پاکستان وایران روزگذشته توافقنامه ای رابرای همکاری درحوزه بانکی امضاءکردندکه براساس آن بانک های مرکزی دوکشوردر طرف مقابل حساب بازکرده تاامکان مبادله تجاری به ارزهای روپیه پاکستان وریال ایران فراهم شود.


به گزارش تحلیل ایران ، پاکستان و ایران روز گذشته توافقنامه ای را برای همکاری در حوزه بانکی بین دو کشور به امضا رساندند.

بر اساس این سند دو کشور توافق کردند تا کانال و شبکه های بانکی در بانک های مرکزی دو کشور برای مبادلات تجاری دو جانبه ایجاد شود.

این توافقنامه توسط وزارت اقتصاد پاکستان و سفارت ایران در اسلام آباد به امضا رسید.

دو طرف همچنین بر سر اجرای پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و پاکستان مذاکراتی را صورت دادند.

بنا به گفته یکی از مقامات ارشد وزارت اقتصاد پاکستان، بر اساس این توافق دو کشور در بانک های مرکزی طرف مقابل حساب باز کرده تا امکان مبادله تجاری به ارزهای روپیه پاکستان و ریال ایران فراهم شود.

این مقام پاکستانی اعلام کرد در این نشست همچنین توافقاتی برای توسعه سرمایه‌گذاری و مبادلات دوجانبه بین دو کشور از طریق  توسعه تجارت آزاد صورت گرفت.

نبود شبکه ارتباطی بانکی بین دو کشور از جمله مهمترین موانع موجود بر سر راه تجارت و نقل و انتقال پول بین دو کشور بوده است.

مقام ارشد وزارت اقتصاد پاکستان تأکید کرد این توافقنامه به موسسات تجاری دو کشور که اصلی ترین نگرانی آن‌ها نبود مکانیزم پرداخت دو جانبه بود در توسعه تجارت کمک خواهد کرد و به طور قطع کمک می کند تا تجارت بین ایران و پاکستان گسترش یابد.
 
منبع: فارس