وزیر نیرو:پیشبرداموردرسایه راهبردهای اقتصادمقاومتی میسرمیشود

    •••••  جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۰:۴۷ کد مطلب : 9560/a   

به گزارش تحلیل ایران حمید چیت چیان روز پنجشنبه در سومین همایش اقتصاد مقاومتی با رویکرد بررسی مشکلات مربوط به حوزه آب و برق در کاشمر افزود: راهبردهای اقتصاد مقاومتی با تکیه بر آموزه های اسلام و دسترسی به دانش روز دنیا به ما کمک می کند که بهره وری را افزایش دهیم و با همین منابع موجود امور کشور را به پیش ببریم.
وزیر نیرو اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی موضوعی راهبردی برای تضمین موفقیتهای کشور است و توجه جدی به این موضوع ضروری است.
وی با تأکید بر توجه به رهنمودهای رهبری در زمینه سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی گفت: با توجه به این سیاستها بر اساس شاخص ها می توان میزان پیشرفت کشور را کنترل کرد.
چیت چیان افزود: اقتصاد مقاومتی، مولد و برمبنای توانمندی های ملی و درونی کشور است و اینگونه نیست که بخواهد حلقه محاصره ای دور کشور بکشد و آن را محصور کند لذا بر این اساس باید نگاهش به صادرات و بازار دنیا باشد.
وی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی مبتنی بر مشارکت مردم، فعال کردن تمام سرمایه انسانی و تمام منابع مادی و طبیعی است که خداوند به سرزمین ما عطا کرده است لذا برای پیشرفت حداکثری و پیشبرد اقتصاد کشور باید از تمام ظرفیتهای موجود و بازارهای دنیا استفاده کنیم.
وزیر نیرو افزود: برای ارتقای جایگاه ایران در صحنه بین المللی طی دو سال اخیر اقداماتی از سوی دیپلماتهای ایران در عرصه سیاست خارجی انجام شد و موفقیتهایی در زمینه مذاکرات هسته ای به دست آمد.
وی گفت: امروز بر اساس منطق و در سایه ایستادگی مردم و راهنمایی های رهبری و تلاش سیاستمداران، ایران در جایگاه والایی قرار دارد.
وزیر نیرو اظهار کرد: تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب نیز می تواند جایگاه ما را در صحنه روابط بین الملل رفیع تر نماید.
وی با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی بر ارتقای بهره وری استوار است گفت: در این راستا برای انجام هر کار ارزشمند منابع کمتری صرف می شود اما نتایج بهتری حاصل می گردد.
چیت چیان گفت:اثربخشی و کارآیی بیشتر نتیجه بهره وری مطلوب است لذا حال که کشور ما در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و گرفتار خشکسالی شده است باید به سوی افزایش بهره وری برویم.
به گفته وی، متوسط بارندگی دنیا 750 میلیمتر است اما این میزان در کشور ما در سالهای قبل از خشکسالی 250 میلیمتر بود به طوری که یک سوم بارش دنیا را داشته ایم و طی 15 سال اخیر نیز میزان بارشها در کشور به 205 میلیمتر رسیده است.
وی افزود: زمانی قناتهای کشور نیاز مردم را برطرف می کرد اما با افزایش جمعیت و مصرف آب بیشتر و توسعه بخش کشاورزی و صنعت و خدمات نیاز به آب در کشور افزایش یافته است.
چیت چیان گفت: باید از زمین ها به قدری استفاده کنیم که ظرفیت چاهها و منابع آب اجازه می دهد و در این راستا چاههای غیر مجاز باید بسته شده و از چاههای دارای پروانه به اندازه برداشت شود.
وی ادامه داد: دو سال قبل قرار بر اجرای طرحی به نام فدک بود که به موجب آن دو میلیون هکتار به مساحت باغات و اراضی زراعی اضافه می شد که خوشبختانه اجرا نشد و الان مسئولان به این نتیجه رسیده اند که باید تعادل در منابع آب کشور ایجاد شود البته این به معنای محدود کردن استفاده از آبهای زیرزمینی و کاهش میزان باغات و مزارع نیست بلکه قرار است با همکاری کشاورزان محصولاتی کشت شود که به آب کمتری احتیاج دارند.
وزیر نیرو افزود: علاوه بر اصلاح روشهای کشت و رفتن به سوی کشتهای گلخانه ای باید اصلاح شیوه های آبیاری هم مدنظر باشد که در این صورت مصرف آب کاهش چشمگیری پیدا می کند.
وی اظهار کرد: باید با استفاده از علم روز ، با توجه به این که تمام امکانات و تجهیزات مورد نیاز در کشور وجود دارد، تولیدات را بدون افزایش سطح زیر کشت افزایش دهیم.
وی با ابراز خرسندی از این که کاشمر در صف مقدم برای هدفمندی کنتورها و بسته شدن چاههای غیر مجاز است و میزان برداشت از منابع آب در این شهرستان کاهش یافته است گفت: خراسان رضوی در زمینه برق و زیرساختهای مورد نیاز نیز قوی ترین استان است و در این استان روستای بدون برق وجود ندارد.
چیت چیان افزود: خراسان رضوی توان پاسخگویی به همه مصرف کنندگان در بخشهای تجاری، خانگی و صنعتی را دارد به طوری که در این استان ظرفیت تولید نیروگاهها سه هزار و 617 مگابایت است و حداکثر میزان مصرف برق دو هزار و 917 مگابایت می باشد و علاوه براین از نظر امکان انتقال و توزیع شبکه برق نیز بیشترین امکانات را دارد.
وی گفت: در زمینه شبکه های فاضلاب هم حرکتهای خوبی صورت گرفته و با انتقال آب از طریق سد دوستی با خط انتقالی به طول 180 کیلومتر با انجام شش مرحله پمپاژ جمعیت میلیونی را تحت پوشش قرار داده ایم با این حال کسانی که از سیستم های فتوولتائیک و با استفاده از انرژی خورشیدی برق مورد نیاز خود را تأمین کنند 50 درصد هزینه آن را وزارت نیرو تأمین می کند و افرادی که برق مازاد داشته باشند می توانند آن را به ازای هر کیلو وات به مبلغ 977 ریال به وزارت نیرو بفروشند که چنین حمایتی از انرژِی در هیچ کشور دنیا صورت نگرفته است.
وی گفت: اصلاح موتور پمپها و کاهش مصرف انرژِی و اجرای ماده 12 قانون رفع موانع تولید و در صورت ارائه مجوز قانونی بخشودگی جریمه دیرکرد چاههای کشاورزی در اولویت کارهای ما قرار دارد.

منبع:ایرنا