دفاع پوتین از افزایش تولید نفت ایران

    •••••  جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۷:۳۸ کد مطلب : 95942/a   

رئیس جمهور روسیه افزایش تولید نفت را حق ایران دانست و تأکید کرد اصرار بر نگهداشتن تولید نفت ایران در سطح تحریم‌ها «غیر منصفانه» است.


به گزارش تحلیل ایران، به ولادیمیر پوتین در مصاحبه‌ای با شبکه بلومبرگ در شهر ولادی‌وستک گفت تولید کنندگان نفت می‌دانند ایران که در طول 3 سال گذشته به دلیل تحریم‌ها قادر به صدور نفتش نبوده است، این حق را دارد که به بازارهای جهانی بازگردد.


رئیس جمهور روسیه افزود هر چند مذاکرات ماه آوریل بر سر اینکه آیا ایران هم باید به طرح توقف عرضه نفت موسوم به «فریز نفتی» ملحق شود شکست خورده است، اما کشورهای تولید کننده نفت اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که باید به ایران که تنها چندین ماه است که از تحریم‌های بین المللی رهایی یافته، اجازه داده شود به افزایش تولید خود ادامه دهد.


پوتین ضمن تأکید بر اینکه علاقه‌مند به حفظ قیمت جهانی انرژی در سطحی پایدار و عادلانه است ابراز امیدواری کرد اختلافات بر سر مشارکت ایران در طرح فریز نفتی برطرف شود.


طرح فریز نفتی در اواسط ماه آوریل در نشست وزرای انرژی اعضای اوپک مطرح شد. بنا به گزارش‌ها اعضا در آستانه امضای توافق در این خصوص بودند که عربستان به بهانه عدم مشارکت ایران مانع امضای آن شد.


پوتین در این باره گفت: «شرکای ما در عربستان در آخرین لحظه نظر خود را تغییر دادند. ما ایده فریز خروجی (نفت) را رد نکرده‌ایم. موضع ما تغییر نکرده است.»


با این حال الکساندر نوآک، وزیر انرژی روسیه، دیروز پنجشنبه گفته بود با توجه به قیمت فعلی، هیچ توافقی برای توقف عرضه نفت لازم نیست.


گفتنی است بهای جهانی نفت طی یک ماه اخیر افزایشی بیش از 10 درصدی یافته و به حدود 45.60 دلار برای هر بشکه رسیده است.


رئیس جمهور روسیه افزود او به دنبال دست‌یابی  به توافقی میان روسیه و اوپک، که نیمی از نفت دنیا را تولید می‌کنند، است. 


پوتین گفت: «پیدا کردن نوعی مصالحه (میان اوپک و روسیه) از نظر اقتصادی و منطقی می‌تواند درست باشد. مطمئنم هر کس می تواند آن را درک کند. معتقدیم که این تصمیم درستی برای انرژی جهان است.»


رئیس جمهور روسیه افزود احتمال دارد در حاشیه اجلاس گروه 20 که قرار است چند روز آینده در چین برگزار شود، درباره طرح فریز نفتی با معاون محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان گفتگو کند.


گفتنی است روسیه به عنوان بزرگترین صادر کننده انرژی در جهان حدود 40 درصد از بودجه خود را از فروش نفت و گاز طبیعی تأمین می‌کند و در دو دهه اخیر تا حدودی با رکود اقتصادی مواجه بوده است.


قرار است کشورهای عضو اوپک 6 مهر امسال در شهر الجزیره، پایتخت الجزایر مذاکراتی رسمی درباره بازار نفت داشته باشند.


گفتنی است در پی توافق هسته‌ای ایران با کشورهای گروه 1+5 ، لغو تحریم‌ها علیه تهران و اجرایی شدن برجام، ایران این فرصت را یافته است که به دوران پیش از تحریم‌ها بازگردد.


از سویی عربستان سعودی که خود را رقیب منطقه‌ای ایران می‌داند، از ارتقای جایگاه ایران در منطقه استقبال نکرده است.


به نوشته نشریه میدل‌ایست آی، به اعتقاد تحلیلگران، توافق هسته‌‌ای ایران با ایالات متحده و شرکای آن در شورای امنیت سازمان، ملل برگِ برنده‌‌ای بود که بازی را تغییر داده و عربستان سعودی را به انزوا کشانده است.

 

منبع: پرس تی وی