رفع مناقشه ترکیه و آلمان بر سر اینجرلیک

    •••••  یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۳:۴۷ کد مطلب : 96195/a   

پس از ورود نماینده جدید ترکیه به آلمان، آنکارا ظاهرا به قانونگذاران آلمانی اجازه خواهد داد هفته آینده از پایگاه هوایی اینجرلیک بازدید کنند و مناقشه ای که تداوم استفاده نیروهای آلمان از این پایگاه را به خطر انداخته بود رفع شود.

 
به گزارش تحلیل ایران، یک قانونگذار ارشد آلمان گفت:' من انتظار دارم که این مسئله هفته آینده حل شود. '

راینر آرنولد سخنگوی دفاعی سوسیال دمکراتها در مجلس آلمان با بیان این مطلب با مقامات ارشد دیگر آلمان که هفته پیش اظهارات امید بخش ولی نامشخص تری در این زمینه کرده بودند ، هم صدا شد.

قانونگذاران آلمان تهدید کرده بودند250 نیروی نظامی این کشور را از پایگاه اینجرلیک در نزدیکی مرز سوریه خارج خواهد کرد مگر آنکه ترکیه به گروهی از این قانونگذاران اجازه بازدید از پایگاه را بدهد.

انتشار این خبر پس از تلاش های آلمان برای رفع اختلافاتش با آنکارا صورت گرفت و روز شنبه ملاقاتی بین وزیران خارجه 28کشور اتحادیه اروپا و یک مقام ارشد ترکیه در براتیسلاوا صورت گرفت.

اتحادیه اروپا که برای مهار حرکت مهاجران به سمت اروپا به آنکارا وابسته است اکنون در صدد کاهش تنش ها با ترکیه پس از انتقاد از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور به دلیل سخت گیریهایش پس از کودتای نافرجام در این کشور است.

ترکیه پیش از این بازدید قانونگذاران از اینجرلیک را در پاسخ به رای پارلمان آلمان به اعلام قتل عام سال 1915 ارامنه توسط نیروهای عثمانی به عنوان ' نسل کسی ' ممنوع کرده بود.

مقامات ارشد ترکیه پیش از این هفته گذشته گفته بودند که بازدید قانونگذاران از اینجرلیک بستگی به آن دارد که آلمان از قطعنامه مربوط به قتل عام فاصله گرفته و از آن صرفنظر کند.

کسب این اجازه برای مجلس آلمان یا بوندستاگ ضروری است چرا که قصد دارد امکان تمدید مهلت ماموریت نیروهای آلمان را که ماه دسامبر پایان خواهد یافت مورد بررسی قرار دهد.
 
منبع:ایرنا