استفاده از پهپاد برای ارتقای شبکه‌های مخابراتی نسل چهارم

    •••••  پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۷:۳۷ کد مطلب : 96935/a   

 

 

 

دو شرکت فناوری AT&T و Qualcomm می‌گویند در حال استفاده آزمایشی از تعدادی پهپاد برای ارتقای شبکه‌های بی سیم نسل چهارم مخابراتی هستند.

 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، شرکت های یاد شده می گویند می توان از پهپادها برای اداره ایمن و مناسب شبکه های مخابراتی نسل چهارم و همین طور شبکه های نسل پنجم استفاده کرد. بر طبق بیانیه مشترک این دو شرکت استفاده آزمایشی از پهپادهای یاد شده از اواخر ماه سپتامبر در سن دیه گو آغاز می شود.


محققان می گویند هدف از این کار کمک به استفاده بهینه از پهپادها برای انجام پروازهایی است که به پوشش بهتر شبکه های مخابراتی منجر می شود.


خبرنگار فارس به نقل از کامپیوترورلد نوشت: تا به حال از پهپادها برای انجام اموری مانند تحویل کالا و بسته های پستی، عکس برداری و فیلم برداری، بررسی وضعیت نقاط دورافتاده یا آسیب های محیطی وارده و غیره استفاده می شد. اما قرار است برای اولین بار پهپادها در قالب دکل های مخابراتی مورد استفاده قرار بگیرند.


پهپادها می توانند ضمن پروازهای طولانی مدت مشکل پوشش مخابراتی ضعیف در برخی نقاط را هم برطرف کنند تا شهروندان بتوانند در همه نقاط با کیفیت مناسب به شبکه های پرسرعت تلفن همراه دسترسی یابند.


بر روی این پهپادها پردازنده های Snapdragon و پلاتفورم نرم افزاری خاصی نصب می شود تا کنترل و ناوبری این هواپیماهای بدون سرنشین را ساده کند. نصب پردازنده های یاد شده ناوبری خودکار بصری، تهیه ویدئوهای 4k و غیره را تسهیل می کند. AT&T قصد دارد از پهپادها برای بررسی وضعیت 65 هزار دکل مخابراتی و سرکشی به آنها هم استفاده کند.