خانواده‌های شهدای منا در انتظار تعیین تکلیف مقصران حادثه

    •••••  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۲ کد مطلب : 97663/a   

 

 

 

حادثه تلخ منا، سفر زائران بیت‌الله الحرام را در حج تمتع سال گذشته درگیر سرنوشتی دردناک به ویژه برای خانواده‌های آنان کرد. خانواده‌های داغداری که هنوز هم منتظر رسیدگی دولت ایران به مسببان اصلی این حادثه هستند.

 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، حاجی هم که نباشی با شنیدن موسم حج، آتش غم در دلت زبانه می‌زند و به یاد شهدای فاجعه منا، نقطه نقطه وجودت در حسرت جای خالی حجاج ایرانی گرداگرد کعبه آب می‌شود و می‌سوزد؛   اما حاجی که باشی حالت عجیب، غریبتر می‌شود، دلتنگ می‌شوی برای آنان که مظلومانه از زمین مقدس منا در آسمان مکه پر کشیدند و بندگی را در خانه یار و در حق زمین تمام کردند، در سرزمینی که قربانی به قربانگاه دوست می‌رود و با دستی پر به سمت یار باز می‌گردد.


و تو خوب تر میدانی طعم زهرآگین قربانی شدن به دست ابلیس زمان را در خاک پر محنت منا.


از دیروز تا امروز اما اندوه فاجعه منا رنگ نباخته و دل و جان ما هنوز آکنده از داغیست که تا سرنگونی شیاطین آرام نمی‌گیرد.


کمتر از یک سال پیش در چنین روزی...

در آستانه سالگرد حادثه دلخراش منا و شهادت حدود هفت هزار نفر از زائران خانه خدا هستیم، حادثه‌ای دردناک که سبب جان باختن شمار زیادی از حاجیان ایرانی تشنه لب در زیر آفتاب سوزان عربستان شد.


دوم مهر سال گذشته برابر با دهم ذی‌الحجه مصادف با عید سعید قربان بود که حاجیان پس از طلوع آفتاب وارد سرزمین منا شدند و طبق روال پس از گذاشتن کوله بار در خیمه‌های خود با حالت احرام برای رمی جمرات حرکت کردند اما کسی فکرش را نمی‌کرد حادثه‌ای دردناک در پیش است.


به گفته برخی شاهدان عینی این حادثه، حاجیان منطقه ربوه منا که شامل حجاج ایران و آفریقای غیر عربی بودند توسط ماموران سعودی تنها به یک مسیر سوق داده می‌شدند یعنی مسیر 204 ، در حالی که در سال‌های گذشته حجاج از مسیرهای موازی همچون سوق العرب و جوهره هم می‌توانستند استفاده کنند! اضافه شدن حجاجی مثل مصری‌ها و الجزائری‌ها هم که در مسیر خیمه داشتند، جمعیت را فشرده‌تر می‌کرد، گرمای هوا هم شرایط سختی را به وجود آورده بود و جمعیت به سختی حرکت می‌کرد.


حجاج به نزدیکی پل عبد الملک خالد که رسیدند حدود ساعت 8:45 دقیقه صبح جمعیت از حرکت ایستاد و معلوم بود که جلوی حرکت حجاج گرفته شده است، این در حالی بود که از عقب جمعیت همچون سیل در حال سرازیر شدن بود و امکان برگشت هم وجود نداشت. هیچ راهی برای گریز و نجات از مهلکه نبود و خیمه‌های اطراف هم، ورودی های خود را به روی حجاج بسته بودند.


ضعیف‌ترها به زمین می‌افتادند و آنان که رمقی داشتند با وخیم‌تر شدن اوضاع دیگر مجالی برای کمک به دیگران نداشتند و فقط سعی می‌کردند خودشان را سر پا نگه دارند و عده کمی هم توانستند خود را به سختی به بالای خیمه‌ها برسانند و یا از بالای میله ها به داخل خیمه‌های اطراف بیندازند.


زمین خیابان 204 مملو از جنازه یا حاجیان بی‌هوش بود که روی هم افتاده بودند و بر اثر کمبود اکسیژن ، تشنگی و فشار جسمی از پا در آمدند یا بی‌هوش شدند.


این وضع ناگوار حدود دو ساعت ادامه داشت و در این مدت کمکی به حجاج نشد تا اینکه بر اثر فشار جمعیت درهای ورودی خیمه‌های اطراف باز شد و مردم به راهروهای خیمه‌های اطراف پناه بردند و به این ترتیب برخی نجات یافتند اما این در حالی بود که هزاران نفر بر روی زمین افتاده، جان داده و یا از هوش رفته بودند.


تعداد جانباختگان آن قدر زیاد بود که تا پاسی از شب تعدادی از جنازه‌ها روی زمین مانده بود...


خانواده‌های شهدای منا در انتظار تعیین تکلیف مقصران حادثه

از 38 کاروان اعزامی استان اصفهان به سرزمین وحی، 34 کاروان بدون مشکل بودند و فقط چهار کاروان درگیر حادثه شدند، کاروانهایی از شهرستانهای اصفهان، شهرضا،  فریدن ، خوانسار و فلاورجان.


سازمان حج و زیارت اعلام کرده بود همه مفقودان حادثه منا فوتی گزارش شده‌اند که نشان می‌داد اصفهان 26 فوتی و یک مجروح داشت.


خانواده‌های این شهدا که انتظارشان برای استقبال از حاجیان هرگز به سر نیامد، امروز بیشتراز قبل رسیدگی به پایمال نشدن خون عزیزانشان را از دولت می‌خواهند.


120  خانواده فاجعه غم انگیز منا از جمله از اصفهان و شهرضا، تیرماه امسال در نامه‌ای به وزیر خارجه کشور علت کم توجهی به کشف و انتشار عوامل بروز رخدادهای کم نظیر تاریخی در حج 1394 را خواستار شدند.


این خانواده ها در بخشی از این نامه به دکتر ظریف نوشته اند:

با وجود اینکه از همان روزهای نخست وعده داده شد که کمیته حقیقت یاب تشکیل خواهد شد، اما هنوز هیچ بازخوردی از اقدامات وزارت امور خارجه و کنسولگری جمهوری اسلامی مبنی بر تشکیل این کمیته در سطح کشور و پیگیری تشکیل آن در سطح بین المللی به ما ارایه نشده است.


ای­‌کاش می‌دانستید که چگونه مردم عادی و حق شناس ایران که در ظاهر نسبتی با قربانیان ندارند، همراه با ما در آتش سوگ حجاج سفر کرده می‌­سوزند و می گدازند و این مؤید آن است که این مصیبت، محدود به 475 خانوار داغدار از این وقایع نبوده و در حقیقت یک مصیبت ملّی است. امیدواریم در آینده نه ­چندان دور پرده از حقیقت این کشتار بی سابقه تاریخی برداشته شده و عاملان آن به جزای خود برسند.


همسر یکی از جان‌بختگان فاجعه مِنا: بی‎تفاوتی مسئولان عربستان به حادثه‌دیدگان بسیار اسفناک بود‌

همسر مرحوم ولی‌الله عابدی، حاجی شهرضایی جان‌باخته در حادثه منا با بیان اینکه بی‎تفاوتی مسئولان عربستان به حادثه‌دیدگان فاجعه منا بسیار اسفناک بود، گفت: این رفتارها نوعی جنایت است، مهمان خانه خدا باید مورد احترام قرار بگیرد در حالی که رفتار آل‌سعود وقیحانه بود.


وی با یادآوری حادثه بغضش ترکید و اظهار داشت: فاجعه غم‎انگیز و دردناک در سرزمین منا نشانه مسلم سوءتدبیر و بی‎عرضگی مسئولان آل‌سعود است.


حاجیه خانم علیشاهی با بیان اینکه بی‎تفاوتی مسئولان عربستان به حادثه‌دیدگان فاجعه منا بسیار اسفناک بود، بیان کرد: در این حادثه جان انسان‎ها بی‎اهمیت خوانده شد، این رفتارها نوعی جنایت است، مهمان خانه خدا باید مورد احترام قرار بگیرد در حالی که رفتار آل‌سعود وقیحانه بود.

وی تصریح کرد: از مسئولان ‌توقع داریم تا جدی‎تر و با قاطعیت بیشتری این موضوع را رسیدگی کنند تا به نتیجه مطلوب ختم شود.

برادر حاجیه خانم علیشاهی نیز با محکوم کردن این حادثه، اظهار داشت: فاجعه بزرگ، غم‎انگیز و فراموش نشدنی در سرزمین منا رخ داد و هزاران زائر بیت‎الله‌الحرام که در حرم امن الهی مشغول انجام مناسک حج بودند با لباس احرام در عید قربان، قربانی شدند که این یک اتفاق ساده نبود.


حجت‌الله علیشاهی با بیان اینکه فاجعه منا خیانت آل‌سعود به حاجیان بود، گفت: دولت عربستان باید تدابیر ویژه‌ای برای زائران خانه خدا در نظر بگیرد تا از بروز چنین حوادثی جلوگیری شود.


وی ‌تصریح کرد: دولت عربستان باید جوابگوی این اشتباهات خود باشد، چندین حادثه در یک ماه نشان از بی کفایتی دولت عربستان در اداره و برگزاری مناسک حج دارد. برگزاری مناسک حج مدیریت قوی می خواهد که از عهده دولت عربستان خارج است و باید این کار با همکاری همه کشورهای اسلامی برگزار شود.


ملت ایران شجاعانه در مقابل جهالت و گمراهی آل سعود ایستاده

در حالیکه خانواده‌های شهدای حادثه منا از مسئولان برای پیگیری نکردن علت این جنایت گله‌مند هستند، با قاطعیت به این مسئله اشاره می‌کنند که هیچ کس جز امام خامنه‌ای مرهم دردهای خانواده‌های شهدای منا و مکه نبوده‌ و فقط رهبر معظم انقلاب در دیدارهای مختلف، التیام‌بخش دردهای هرروزه آنان در طول یک سال گذشته هستند.


برخی از این خانواده‌ها می‌گویند: اگر اقتدار و نهیب رهبر معظم انقلاب نبود، مشخص نبود که آل سعود چه بلایی بر سر پیکرهای شهدای فاجعه مکه و منا می‌آورد و به یقین پیکر هیچ یک از این شهدا را تحویل ایران نمی‌داد.


تسنیم از اصفهان نوشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته در دیدار خانواده شهدای منا فرمودند: ملت ایران شجاعانه در مقابل جهالت و گمراهی آل سعود ایستاده و مواضع قرآنی و بر حق خود را، با افتخار و صریح بیان می کند و ملتها و کشورهای دیگر هم باید شجاعانه، گریبان سعودیها را بگیرند.

ایشان خاطرنشان کردند: بی کفایتی سعودی ها و ناامنی تحمیل شده از سوی آنان بر حجاج خانه خدا، حقیقتاً نشان داد این حکومت، لایق اداره حرمین شریفین نیست که این واقعیت باید در جهان اسلام ترویج شود و جا بیفتد.


امام جمعه موقت اصفهان: آل‌سعود مهره نخست دشمنی علیه مسلمانان است

امام جمعه موقت اصفهان گفت: آل‌سعود مهره نخست دشمنان اسلام است که با لباس نفاق و لباس خادم‌الحرمین با مسلمانان جهان و اسلام حقیقی دشمنی می‌کند.


حجت‌الاسلام والمسلمین سید مجتبی میردامادی اظهار داشت: حادثه‌ای که در منا اتفاق افتاد و بیش از یک هفته است دل‌هارا محزون و چهره‌ها را مغموم کرده است، حادثه کوچکی نبود و آل سعود مهره نخست دشمنی علیه مسلمانان است.


امام جمعه موقت اصفهان افزود: آل سعود از روز نخست کلنگ خود را برای ویران‌کردن آثار اسلامی آماده ‌و بقیع را ویران کرد، حرم‌های مطهر و پاک امامان را ویران کردند، اگر آنقدر مامور که برای جلوگیری از خواندن زیارت در بقیع استفاده می‌کنند در منا استفاده ‌و به حجاج رسیدگی می‌کردند، اینک این فاجعه رخ نمی‌داد، آل سعود از دشمنان اسلام است و بنیادشان برای تفرقه‌افکنی ریخته شد‌.


وی تصریح کرد: آل‌سعود دشمن شماره یک اسلام است گاهی به صورت کاملاً روشن و مشخص و گاهی به‌صورت از بین‌بردن آثار اسلامی و حرمین با اسلام دشمنی کردند.


میردامادی درباره تحویل جان‌باختگان حادثه منا گفت: آل‌سعود فقط از یک زبان می‌ترسد و آن‌هم زبان قدرت است؛ درود بر این پیشوای بیدار، آفرین بر رهبری که در یک پیام قهرمانانه آن‌ها را وادار به عقب‌نشینی کرد.


اینک چشم‌ها و دل‌های داغدار مردم ایران هر روز سال به ویژه در ایام ذی‌الحجه در انتظار تحقق وعده مسئولان کشور در پیگیری کشف علت وقوع حادثه دلخراش منا و مجازات جنایتکاران آل سعود است. انتظاری که امیدواریم تحقق آن به سال های آینده موکول نشود.