ثبات قیمت برنج در شالیکوبی های مازندران

    •••••  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۲:۵۳ کد مطلب : 9936/a   

با وجود برداشت بیش از 85درصد اراضی شالیزاری مازندران به صورت مکانیزه و عرضه فراوان محصول، قیمت ها در دو ماه گذشته در مراکز فروش برنج استان ثبات داشته است.
به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایرنا،این در حالی است که هر ساله با عرضه برنج در فصل برداشت،کاهش و نوسانات قیمت در بازار نگرانی شالیکاران را درپی داشته است.
امسال از زمان برداشت شالی برنج تاکنون قیمت طارم محلی از67هزار ریال تا 70 هزار ریال به نسبت مرغوبیت و به لحاظ درصد شکستگی و مکان کشت برنج در استان مازندران ثابت بوده است.
همچنین در یک ماهه اخیر قیمت عمده فروشی برنج های بینام و ندا از ارقام پر محصول در شالیکوبی های مازندران نیز به ترتیب 55 و 40هزار ریال در هر کیلو گرم ثبات داشته است.
از 230هزار هکتار اراضی شالیزاری مازندران ،امسال حدود 70 درصد زیر کشت ارقام طارم محلی و مابقی زیر کشت ارقام پر محصول رفته است.
مازندران یک هزار و 200واحد شالیکوبی دارد که بازار عمده فروشی انواع برنج در این واحد ها صورت می گیرد و درصد شکستگی یکی از مهمترین عامل تفاوت قیمت برنج محسوب می شود و دلیل عرضه برنج طارم محلی از67 تا 70 هزار ریال به نسبت درصد شکستگی آن است .
هر چند کیفیت ،عطر و طعم برنج طارم تولیدی در تمامی نقاط مازندران مطلوب و رضایت بخش است اما در این بخش به طور معمول قیمت برنج های فریدونکنار ،حدود هفت تا 10 درصد بیشتر از دیگر نقاط استان عرضه می شود.
به نظر می رسد ورود حمایتی سال قبل دولت در مقوله خرید توافقی برنج طارم محلی موجب شد تا دلالان و واسطه ها نتوانند امسال به رغم افزایش عرضه برنج ، در نوسانات قیمت موفق عمل کنند.
سال گذشته دولت در استان مازندران بیش از 18هزار تن برنج طارم هاشمی را به ازای هر کیلوگرم 61 هزار ریال خریداری کرده است.
احمد قربانی مدیر یکی از واحدهای شالیکوبی و از آگاهان به بازار برنج مازندران گفت: دغدغه شالیکاران نسبت به نوسانات قیمت برنج کمتر از سال های قبل بوده است.
وی با بیان اینکه از ابتدای به بازار آمدن برنج نو تاکنون قیمت برنج طارم محلی از 64هزار ریال تا 70 هزار ریال ثابت بوده است، افزود: امسال به دلیل گرمای شدید تا 40 درجه ، درصد شکستگی برنج بیشتر شده است.
وی با بیان اینکه هر ساله تفاوت قیمت برنج فریدونکنار با مناطق دیگر استان مازندران وجود دارد، اظهار داشت:به رغم اینکه عرضه برنج در تمامی شالیکوبی ها به نسبت تقاضا بیشتر است ،اما قیمت ها در حدود دو ماهه پس از برداشت بر اساس درصد شکستگی در همان محدوده ثبات داشته است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا وضعیت تولید برنج امسال در استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: قیمت برنج مناسب و برای شالیکاران رضایت بخش است و نسبت به سال قبل حدود چهارده درصد افزایس دارد.
دلاور حید پور با بیان اینکه قیمت برنج طارم محلی، بینام و ندا به ترتیب تا 70هزار ریال، 55 و 40هزار ریال در هرکیلوگرم است ،ادامه داد: پیش بینی می شود امسال بیش از یک میلیون و 300هزار تن شلتوک برنج در مازندران تولید شود.
وی گردش مالی سالانه بازار برنج در استان مازندران را 50هزار میلیارد ریال اعلام کرد.
**دولت آماده خرید توافقی برنج محلی مازندران است
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از اعلام آمادگی دولت برای خرید توافقی برنج خبر داد و گفت: از آنجاییکه امسال 85 درصد شالی استان به صورت مکانیزه برداشت شده است و به دلیل رطوبت بالا ، شالی ها یکباره خشک و تبدیل به برنج سفید شدند، احتمال کاهش قیمت برنج وجود داشته است.
حیدر پور با بیان اینکه فروش برنج زیر 64هزار ریال برای شالیکاران مقرون به صرفه نیست، خاطر نشان کرد: به همین دلیل دولت آمادگی خرید توافقی با هدف تعیین و حفظ کف قیمت بازار را اعلام کرده است.
مازندران با تولید حدود 900هزار تن برنج سفید ، 44درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.