موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/153592 :کد

مالزی کشتی‌ اسرائیلی را به بنادرش را راه نداد

مالزی از ورود کشتی‌های رژیم صهیونیستی به بنادرش جلوگیری کرد

  چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۲ — ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۸۹   
 تحلیل ایران -مالزی از ورود کشتی‌های رژیم صهیونیستی به بنادرش جلوگیری کرد

دولت مالزی تصمیم گرفته است از پهلوگیری کشتی‌های شرکت کشتیرانی «زیم» رژیم صهیونیستی در تمام بنادر خود جلوگیری کند.

به گزارش تحلیل ایران «این محدودیت پاسخی به اقدامات اسرائیل است که اصول اولیه انسانیت را نادیده می‌گیرد» این‌ها سخنان نخست‌وزیر مالزی انور ابراهیم است که وزارتخانه حمل و نقل کشورش تصمیم گرفته است که ممنوعیت دائم برای ورود کشتی‌های شرکت کشتیرانی «زیم» رژیم صهیونیستی به بنادر مالزی به وجود آورد.

 

وبگاه «فری مالیژیا تودی» گزارش کرد، نخست‌وزیر مالزی امروز (چهارشنبه) تصریح کرد علی‌رغم آن‌که کابینه این کشور در سال ۲۰۰۲ به کشتی‌های زیم اجازه پهلوگیری در مالزی را داد و در سال ۲۰۰۵ نیز این کشتی‌ها مجوز ورود به بنادر این کشور آسیایی را دریافت کردند، اما هم‌اکنون تصمیم گرفته شده است که تمامی این مجوزها لغو شود.

 

ابراهیم می‌گوید که چنین محدودیت‌هایی در حقیقت «پاسخی به اقدامات اسرائیل است که قوانین بین‌المللی را از طریق قتل‌عام و جنایات مستمر علیه شهروندان فلسطینی نقض می‌کند».

 

بر اساس تصمیم جدید دولت،کشتی‌های دیگری نیز که پرچم رژیم صهیونیستی را حمل می‌کنند نیز از پهلوگیری در بنادر مالزی منع می‌شوند و هر کشتی که عازم فلسطین اشغالی می‌شود نیز اجازه بارگیری در بنادر مالزی را نخواهد داشت.

 

انور می‌گوید: «هر دو این ممنوعیت‌ها فوراً اجرایی می‌شود».

جدیدترین اقدام مالزی علیه کشتی‌های رژیم صهیونیستی پس از آن صورت گرفته است که روز دوشنبه هفته جاری، جنبش جهانی تحریم رژیم صهیونیستی BDS از دولت مالزی درخواست کرد که کشتی‌های اسرائیلی به خصوص کشتی‌های شرکت زیم را از ورود به بنادر مالزی منع کند.

 

یک کشتی متعلق به شرکت زیم قرار بوده تا روز ۲۶ دسامبر (پنجم دی ماه) وارد بنادر غربی مالزی شود.

 

زیم به معنای ناوگان کشتی‌ها در واقع یک شرکت کشتیرانی متعلق به رژیم صهیونیستی است که دفتر مرکزی آن در حیفا قرار دارد و بخش قابل توجهی از تجارت دریایی رژیم صهیونیستی را انجام می‌دهد. بیش از۹۵درصد صادرات و واردات اسرائیل از طریق دریا تبادل می شود.

 

اعتراضات علیه جنایات رژیم صهیونیستی تنها به دولت مالزی محدود نمی‌شود و مردم این کشور نیز به نوعی سعی می کنند با تحریم کالاهای اسرائیلی همدردی خود را با مردم غزه ابراز کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :