موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد ایران

a/156351 :کد

سال جهش تولید با مشارکت مردم_۲

مشارکت مردمی در تولید با حضور تعاونی های تولیدی

  چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۳ — ۱۹:۱۷
تعداد بازدید : ۹۷   
 تحلیل ایران -مشارکت مردمی در تولید با حضور تعاونی های تولیدی

یک کارشناس اقتصادی گفت: برای مشارکت مردم در جهش تولید ابتدا باید موانع و مشکلات سد راه فضای کسب و کار رفع و سپس خود تحریمی‌های داخل از بین روند.

به گزارش تحلیل ایران وحید شقاقی شهری کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با تحلیل ایران ، با اشاره بر اینکه امسال هشتمین نام‌گذاری تأکیدی مقام معظم رهبری بر «تولید» است، گفت: هسته مرکزی که رهبر انقلاب به صورت پیوسته نسبت به آن تاکید دارند «رونق تولید» است؛ ریشه اصلی چالش‌های کشور به مبحث تولید بازمی‌گردد.

 

وی ادامه داد: سالی که گذشت «مهار تورم» شعار سال بود، برای مهار تورم، جهش تولید تأثیر به‌سزایی دارد. زمانی که بخش تولید با بخش پولی اقتصاد ارتباطی نباشد، یکی از علل‌های اساسی «تورم» خواهد بود. حتی برای کنترل تورم ابتدای باید مؤلفه تولید رشد پیدا کند. هم‌اکنون عدم فعالیت بخش تولید کشور به چشم می‌خورد. با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب تاکیداتی ویژه‌ای بر تولید کشور دارند اما باید گفت که مشکلات حوزه تولید قابل حل شدن نیست و دولتمردان به مشکلات این صنعت به صورت جدی بی‌توجه و مانند سال‌های اخیر صرفاً در حد شعار برخورد می‌کند.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران متأسفانه علیرغم اسناد بالا دستی مورد قبول مانند سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی دارد اما در مقام اجرا و عمل انحراف اساسی دارد. بیش‌از ۶۰ درصد اقتصاد ایران درگیر اقتصاد شبه دولتی و انحصاری است؛ اقتصاد کشوری که درگیر ساختارهای غیر رقابتی باشد، امکان بهره‌وری و تحرک را نخواهد داشت.

 

وی افزود: زمانی که صنعت‌های بانکداری، خودرو، فولاد و… با تحریم مواجه است موجب حضور و حکومت شبه دولتی‌ها و انحصارهای مختلف بر اقتصاد کشور می‌شود؛ تا زمانی که فضای رقابت در اقتصاد حاکم نشود امکان حرکت تولید روبه جلو وجود ندارد.

 

این کارشناس اقتصادی در ادامه تاکید کرد: همچنین رهبر معظم انقلاب طی سال‌های اخیر نسبت به مسئله بهبود محیط کسب و کار مکرراً تاکید داشتند اما زمانی که تحریم وجود دارد، فضای کسب و کار نامناسب است.

 

این مسؤول تصریح کرد: در نام‌گذاری امسال از حضور مردم در عرصه تولید دعوت شد اما به دلیل بروکراسی‌های پیچیده همراه با رشوه‌، سخت‌گیری‌های متعدد در حوزه‌های مختلف موجب سخت شدن شرایط فعالیت در کشور است به طور مثال هم‌اکنون اگر فردی بخواهد کسب و کاری را آغاز یا مجوزی را دریافت کند، باید کفش آهنی داشته باشد که این روند به نوعی خود تحریمی محسوب می‌شود.

 

وی گفت: تحرک عموم مردم در اقتصاد کشور تا زمانی که میله‌های آهنین سد راه آنها باشد، قطعاً امکان پذیر نخواهد بود، زیرا علاوه بر اینکه از سوی کشورهای دیگر مورد تحریم قرار گرفتیم خود تحریمی داخلی هم نیز داریم که باید این موانع رفع شود سپس از مردم برای تحقق به شعار سال بهره‌مند شویم.

 

وی تاکید کرد بهترین روش برای مشارکت‌پذیری مردم در تولید فعال شدن تعاونی‌ها است که امسال این بخش باید بسیار پررنگ شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :