موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد ایران

a/156835 :کد

تحلیل ایران گزارش می‌دهد ؛

صنعت نفت با جذب سرمایه خارجی موتور رونق تولید را روشن کرد

  جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ — ۱۰:۱۶
تعداد بازدید : ۸۰   
 تحلیل ایران -صنعت نفت با جذب سرمایه خارجی موتور رونق تولید را روشن کرد

یک کارشناس اقتصادی گفت: وزارت نفت با جذب سرمایه خارجی توانسته موتور رشد اقتصادی را روشن نگه دارد اما مسأله مهم این است که آیا بخش های دیگر می توانند از این ظرفیت استفاده کنند یا خیر.

 

 

به گزارش تحلیل ایران ، سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نخستین نشست خبری سال‌جاری از ورود ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی به بخش‌های مختلف اقتصادی در سال ۱۴۰۲ خبر داد و اعلام کرد آمار سرمایه گذاری خارجی در سال ۱۴۰۲ بالاتر از ۱۶ سال گذشته بود؛ همچنین در سال گذشته ۳۱۸ پروژه خارجی با ارزش بالای ۵.۵ میلیارد دلار آغاز به سرمایه گذاری واقعی شد این رشد، برخی را ناراحت کرد و گفتند این میزان سرمایه گذاری به خاطر تسهیلات بانک‌ها به نفت است اما در سرمایه گذاری خارجی شرط اول، احراز شدن سرمایه گذاری خارجی است و در غیر این صورت امکان ثبت آن وجود ندارد برخی هم مباحث دیگری مطرح کردند، تا پیش از دولت سیزدهم هر طرحی که تصویب نامه می‌گرفت بدون در نظر گرفتن اینکه سرمایه وارد شده یا خیر به عنوان سرمایه گذاری خارجی ثبت می‌شد.

 

وی در همین راستا بیان کرد: ما از ابتدای دولت سیزدهم برای اینکه متغیرها را صادقانه به مردم اعلام کنیم در خصوص سرمایه گذاری‌های خارجی دولت از این روش استفاده کردیم که اگر منجر به ورود سرمایه نشده باشد، آن مبلغ را از ارقام واقعی کسر می‌کردیم مثلاً در دوره برجام طرح‌های تفاهم نامه زیادی اعلام شد یا شرکت‌های نفتی ارقام چند میلیارد دلاری اعلام می‌کردند اما هیچکدام برای سرمایه گذاری وارد کشور نشدند این مسأله موجب شد نسبت به برخی اطلاعاتی که در سال‌های قبل به عنوان سرمایه گذاری خارجی اعلام می‌شد اختلاف پیش بیاید بنابراین آمار سرمایه گذاری خارجی در سال ۱۴۰۲ بالاتر از ۱۶ سال گذشته بود.

 

بنابه این گزارش، سید احسان خاندوزی در صفحه شخصی خود چنین اعلام کرد «در سال ۱۴۰۲ رکورد بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی واقعی در ۱۶ سال اخیر شکسته شد. چینی‌ها در ۱۴۰۲ بیشترین ورود سرمایه را داشتند. که به نظر می‌رسد بخش اعظمی از سرمایه گذاری این کشورها در حوزه نفت صورت گرفته است.»

 

صنعت نفت با جذب سرمایه خارجی موتور رونق تولید را روشن کرد

 

ایجاد فضای مطمئن برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور

 

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با تحلیل ایران با اشاره بر اینکه جذب سرمایه خارجی موجب رونق تولید در کشور می‌شود، گفت: هسته مرکزی که رهبر انقلاب به صورت پیوسته نسبت به آن تاکید دارند «رونق تولید» است؛ با توجه به تأکیدات ایشان جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور نقش تعیین کننده‌ای در پی خواهند داشت.

 

این کارشناس اقتصادی در ادامه تاکید کرد: با جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی می‌توان مسیر ورود تکنولوژی‌های جدید در تمام عرصه تولید باز کرد که موجب توسعه میدان اقتصادی کشور می‌شود. البته این موضوع می‌تواند در بخش‌های بالادستی و میان‌دستی کشور رخ دهد.

 

وی با توجه به صحبت‌های اخیر وزیر اقتصاد در خصوص اینکه بیشترین جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش نفتی کشور بود، افزود: جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه نفتی کشور می‌تواند موجب توسعه میادین شود، ورود تکنولوژی‌های نوین و تأمین منبع مالی از مهم‌ترین عناوین صنعت تولید به شمار می‌رود و مسلماً موجب افزایش توان و تأمین منابع زنجیره‌ای تولید خواهد شد.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور جریان روبه رشدی را قطعاً ایجاد خواهد کرد اما باید دید که دولت سیاست و برنامه‌ریزی‌های تخصصی برای ایجاد فضای سرمایه‌گذاری را دارد؟؛ زیرا باید فضای کشور را برای اطمینان سرمایه‌گذار از نظر اقتصادی و بازدهی محیا کنند.

 

بغزیان عنوان کرد: وزارت نفت می‌تواند با معرفی پروژه‌های سرمایه‌گذاری و شرایط اقتصادی سرمایه‌گذار را تحریک کند، اما مهم‌ترین عنوانی که می‌تواند روی آن تمرکز کند ایجاد امنیت اقتصادی است؛ این روند به سرمایه‌گذار نشان می‌دهد حقوقش در کشور پایمال نشود و جذب سرمایه خارجی در این حوزه حائز اهمیت کشور رونق خواهد داشت.

 

وی تاکید کرد: با رونق جذب سرمایه خارجی در کشور می‌توان تکنولوژی‌های جدید ساخت مسکن را وارد کرد تا ساخت مسکن سرعت داشته باشد که این روند موجب تعادل عرضه و تقاضا می‌شود؛ البته با تعادل رسیدن این دو عنصر بازار مسکن از رکود تورمی خارج می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران ، به نظر می‌رسد کشور ایران با توجه به شرایط تحریمی عملکرد تحسین برانگیزی داشته که با ایجاد فضای مناسب سرمایه‌گذاری در سال‌جاری می‌تواند آمار جذب سرمایه خارجی خود را نسبت به مشابه سال گذشته افزایش دهد و در راستای دضتحقق به جهش تولید گام بردارد.

                               

تکنولوژی     سرمایه     صنعت نفت            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :