موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد ایران

a/158996 :کد

تحلیل ایران گزارش می‌دهد ؛

مالیاتی که می‌دهیم کجا خرج می‌شود؟

  جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ — ۱۷:۴۶
تعداد بازدید : ۵۸   
 تحلیل ایران -مالیاتی که می‌دهیم کجا خرج می‌شود؟

مالیات بر ارزش‌افزوده یکی از جدیدترین انواع پایه‌های مالیاتی است که به‌عنوان مالیاتی غیرمستقیم بر مصرف کالاها و خدمات اعمال می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران مالیات بر ارزش‌افزوده یکی از جدیدترین انواع پایه‌های مالیاتی است که به‌عنوان مالیاتی غیرمستقیم بر مصرف کالاها و خدمات اعمال می‌شود. این نوع مالیات با کمترین میزان آسیب و تبعات اقتصادی، ابزاری مؤثر در جهت تصحیح الگوی مصرف در جامعه و تنظیم قیمت‌ها شناخته می‌شود. مالیات بر ارزش‌افزوده یا مالیات بر مصرف، در دنیا از مقبولیت خاصی برخوردار است و در بیش از ۲۰۰ کشور جهان، وضع و اجرا می‌شود.

 

دانستن نحوه مصرف و هزینه کرد درآمدهای حاصل از وصول مالیات بر ارزش‌افزوده می‌تواند بهترین انگیزه برای پرداخت آن محسوب شود. به‌عبارت‌دیگر، آگاهی از نحوه هزینه‌کرد این‌گونه درآمدها، افزایش اعتماد مردم به دولت‌ها و همراهی بیشتر آنان در توسعه و آبادانی کشور را در پی داشته و در نهایت، مشارکت بیشتر مردم در امر سازندگی را به دنبال دارد. از این رو، مسئولان مالیاتی هم تلاش می‌کنند تا درباره این مسئله که مالیات‌های اخذشده در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود شفاف‌سازی کاملی انجام دهند تا مردم با آگاهی و شناخت از وضعیت اقتصادی کشور و با تعهد بیشتر با دولت تعامل و همکاری نموده و به وظایف و تکالیف اقتصادی خود عمل نمایند.

 

نحوه مصرف درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده

 

براساس ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، یک نهم از مالیات‌ها و عوارض وصولی به عنوان مالیات سلامت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و باقیمانده، به نسبت مساوی به درآمد عمومی کشور و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تخصیص می‌یابد. بدین صورت که سهم درآمد عمومی به عنوان مالیات به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود و سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عنوان عوارض به حساب تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی استان و حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز می‌شوند.

 

درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده در شهرها و روستاها به شهرداری‌ها و دهیاری‌های همان مناطق تعلق‌گرفته و صرف آبادانی و توسعه آن‌ها می‌شود و در حوزه‌هایی همچون بهبود کیفیت حمل‌ونقل عمومی، راه‌سازی، جاده‌سازی و تعمیر معابر، ایجاد فضای سبز، ایجاد اماکن تفریحی ازجمله پارک‌ها و حفظ و نگهداری آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

یک درصد از ۹ درصد درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به حوزه سلامت و ارائه خدمات درمانی به شهروندان اختصاص دارد و این امر تحول در نظام سلامت را سرعت بیشتری بخشیده است که با کاهش بسیاری از هزینه‌های درمانی، یاری بخش بیماران و مددجویان شده است. دولت با بهره‌گیری از درآمدهای مالیاتی به ارائه خدمات وسیعی در حوزه سلامت، بهداشت و درمان از جمله ساخت و بازسازی و تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بسیاری پروژه‌های دیگر جهت تأمین رفاه و آسایش شهروندان مبادرت می‌ورزد.

 

همچنین ۲۷ صدم درصد از کل ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان و ایجاد، تکمیل و بازسازی زیرساخت‌های ورزشی به ویژه در حوزه معلولان و جانبازان اختصاص دارد.

 

در این خصوص محمدهادی سبحانیان، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با یادآوری نقش عوارض مالیات بر ارزش افزوده پرداختی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور در عمران و آبادانی شهرها و روستاهای سراسر کشور

می‌گوید: باید به مردم بگوییم که مالیات پرداختی آنها مستقیم به زندگی و شهرها و روستاهای محل زندگی آنها برمی‌گردد و موجب رونق عمران و آبادانی، بهبود بهداشت، امنیت و رفاه جامعه می‌شود تا مردم با فراغ بال و اطمینان خاطر بیشتر نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند.

 

آمار تخصیص درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده

 

براساس جدیدترین آمار سازمان امور مالیاتی کشور از ابتدای فروردین تا بهمن ۱۴۰۲ جمعاً به مبلغ ۲ میلیون و ۸۶۶ هزار میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده وصول شده است که از این میزان بیش از یک میلیون و ۲۰۶ هزار میلیارد ریال به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، فرمانداری‌ها و ادارات کل امور عشایر سراسر کشور واریز شده است که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۲۴ درصد رشد داشته است.

 

همچنین درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش‌افزوده واریزشده به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، فرمانداری‌ها و ادارات کل امور عشایر از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده تا آبان ماه ۱۴۰۲ بیش از ۳ میلیون و ۱۸۴ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که از این میزان حدود ۸۹۶ هزار میلیارد ریال آن مربوط به سال ۱۴۰۱ است.

 

سهم شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، فرمانداری‌ها و ادارات کل امور عشایر

 

از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده لغایت آبان ماه ۱۴۰۲

 

۳,۱۸۴,۵۶۸,۵۶۶,۴۵۹

 

هزار ریال

 

سال ۱۴۰۱

 

۸۹۶,۲۷۳,۷۴۱,۹۵۲

 

هزار ریال

 

از ابتدای فروردین تا بهمن ۱۴۰۲

 

۱,۲۰۶,۷۶۰,۳۱۵,۰۰۰

 

هزار ریال

 

همچنین در یازده‌ماهه سال جاری جمعاً به مبلغ ۳۴۵ هزار میلیارد ریال به حساب بخش سلامت و درمان واریز شده است که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۳۱ درصد رشد داشته است. مالیات قابل تخصیص به بخش سلامت (وزارت بهداشت و درمان) نیز از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده (از سال ۱۳۹۶) تا آبان ماه ۱۴۰۲ بیش از یک میلیون و ۱۳۸ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که از این میزان حدود ۲۸۹ هزار میلیارد ریال آن مربوط به سال ۱۴۰۱ است.

 

سهم سلامت

 

از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده (از سال ۱۳۹۶) لغایت آبان ۱۴۰۲

 

۱,۱۳۸,۲۰۳,۶۱۱,۴۳۲

 

هزار ریال

 

سال ۱۴۰۱

 

۲۸۹,۹۰۵,۸۴۸,۸۸۲

 

هزار ریال

 

۱۱ ماهه ۱۴۰۲

 

۳۴۵,۲۱۳,۰۱۵,۵۸۵

 

هزار ریال

 

در راستای قانون برنامه ششم توسعه، میزان مالیات سهم توسعه ورزش‌های همگانی بابت سهم ۲۷ صدم درصدی ورزش همگانی منظور شده است که این میزان از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده (از سال ۱۳۹۶) لغایت خردادماه ۱۴۰۲ حدود ۲۴۷ هزار میلیارد ریال برآورد شده که از این میزان حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال آن مربوط به سال ۱۴۰۱ و حدود ۴۱ هزار میلیارد ریال آن مربوط به هشت‌ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ است.

 

سهم بخش توسعه ورزش‌های همگانی

 

از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده (از سال ۱۳۹۶) لغایت آبان ۱۴۰۲

 

۲۴۷,۱۴۱,۹۰۹,۹۴۰

 

هزار ریال

 

سال ۱۴۰۱

 

۷۰,۰۵۴,۷۱۹,۰۴۷

 

هزار ریال

 

۸ ماهه ۱۴۰۲

 

۴۱,۹۴۰,۱۳۸,۰۰۰

 

هزار ریال

 

برقراری عدالت اجتماعی، دستیابی به رفاه و امنیتی پایدار و توسعه اقتصادی کشور در پیوند تنگاتنگ با همیاری و مشارکت مردم به‌ویژه فعالان اقتصادی است، چرا که درآمدهای حاصل از مالیات‌های پرداختی در قالب ارائه خدمات اجتماعی و رفاهی در اشکال مختلف مجدداً به مردم بازمی‌گردد. به همین جهت، آگاهی اقشار مختلف جامعه از نحوه مصرف درآمدهای حاصل از مالیات می‌تواند عاملی جهت تشویق آنان به‌منظور ادای تکالیف مالیاتی خود باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :