موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/159331 :کد

تحلیل ایران گزارش می‌دهد ؛

نخست‌وزیر پیشین عراق: دولت شهید رئیسی ورق را برگرداند

  یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ — ۲۲:۰۲
تعداد بازدید : ۳۹   
 تحلیل ایران -نخست‌وزیر پیشین عراق: دولت شهید رئیسی ورق را برگرداند

عادل عبدالمهدی با اشاره به سیاست همسایگی دولت سیزدهم و ارتباط آن با کشورهای مختلف گفت ایران با این سیاست توانست دشمنان را منزوی کند.

به گزارش تحلیل ایران ، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر پیشین عراق با بیان اینکه آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور شهید ایران همان‌طور که بر منافع ایران تاکید داشت، به فکر منافع عراق نیز بود و بر گسترش روابط ۲ کشور تاکید ویژه‌ای داشت، گفت «شهید امیرعبداللهیان را نیز من از مدت‌ها قبل می‌شناختم و ایشان از دوستان قدیمی من بودند».

 

او که برای شرکت در مراسم بزرگداشت «شهدای خدمت» به ایران سفر کرده است، روز یکشنبه و در گفت‌گو با شبکه خبر، با بیان اینکه روابط ۲ کشور ایران و عراق و تاریخ مشترک ۲ کشور دارای قدمت طولانی است، افزود: آینده ایران و عراق نیز به نوعی در هم تنیده است.

 

نخست‌وزیر پیشین عراق با بیان اینکه «شهید رئیسی عصاره انقلاب اسلامی و بیانگر اخلاق و فرهنگ و اخلاص انقلاب اسلامی در ایران بود»، گفت پیش از این بی سابقه بود که این حجم از مراسم عزاداری در عراق برای شخصیتی‌هایی برگزار شود که عراقی نیستند و برگزاری این حجم از عزاداری در عراق برای شهید رئیسی بیانگر روابط دوستانه ۲ کشور است.

 

عبدالمهدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران از جایگاه والایی برخورد است و همه بر این موضوع تاکید دارند که ایران یک قدرت بزرگ منطقه‌ای است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی، ایران را متحول کرد. 

 

این مقام پیشین عراق با اشاره به حمایت‌های ایران از جریان مقاومت در منطقه و واکنش تهران به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در طول هشت ماه گذشته علیه مردم غزه گفت: صهیونیست‌ها با حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق می‌خواستند پای ایران را به صورت مستقیم به جنگ بکشانند و تهران با عملیات وعده صادق که پیامدهای گسترده‌ای داشت، پاسخ این توطئه‌ها را داد.

 

عبدالمهدی با اشاره به قدرت جریان مقاومت در کشورهای مختلف منطقه از جمله سوریه، یمن، لبنان و ...افزود : ما در آستانه آزادی فلسطین و اراضی اشغالی قرار داریم.

 

نخست‌وزیر پیشین عراق با بیان اینکه سال‌های اخیر شاهد تحریم‌های آمریکا علیه ایران بودیم گفت: در دولت آقای رئیسی ایشان توانستند اوضاع را علیه دشمنان برگردانند. 

 

او همچنین با اشاره به سیاست همسایگی دولت سیزدهم و ارتباط آن با کشورهای مختلف افزود: ایران با این سیاست توانست دشمنان را منزوی کند. 

 

این مقام پیشین عراق با اشاره به واکنش سازمان‌های بین‌المللی مختلف به شهادت آیت‌الله تصریح کرد: اکنون می‌بینیم سازمان‌های مختلف برای آقای رئیسی مراسم می‌گیرند، در حالی که همین سازمان‌ها دستورات در ارتباط با تحریم‌ها علیه ایران را اجرایی می‌کنند، اکنون مواضع آن‌ها تغییر کرده است و مراسم ختم می‌گیرند. 

 

عبدالمهدی در این گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرد: سیاست دولت آقای رئیسی و جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با موضوع فلسطین و گروه‌های مقاومت سیاستی پیشرو و موثر بوده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :