a/159749 :کد

براساس اعلام منابع ترکی

۵۵ اثر تاریخی از ترکیه به ایران برگردانده می‌شود

  چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ — ۲۱:۵۴
تعداد بازدید : ۵۲   
 تحلیل ایران -۵۵ اثر تاریخی از ترکیه به ایران برگردانده می‌شود

۵۵ اثر تاریخی که به گفته مقامات کشور ترکیه، اصالت ایرانی دارند طی عملیاتی کشف و شناسایی و به مقامات کنسولگری ایران در ترکیه تحویل شد تا به ایران بازگردانده شوند.

به گزارش تحلیل ایران ، به تازگی سایت‌های خبری کشور ترکیه اعلام کردند که به تازگی مراسم رونمایی و تحویل ۵۵ اثر ایرانی به کنسولگری ایران در ترکیه برگزار شده است. این آثار طی عملیاتی توسط نیروی انتظامی ارزنجان و ارزروم کشف شده است و شامل یک شمشیر متعلق به دوره ساسانیان، مجسمه‌های مربوط به عصر مفرغ و آهن، یک کاسه و یک بز کوهی و گوزن است.

 

طی بررسی‌های انجام شده پس از این کشف، کارشناسان موزه به این نتیجه رسیده‌اند که این آثار به صورت غیر قانونی از ایران به ترکیه آمده است و اشیا اصالت ایرانی دارند. همچنین علاوه بر این آثار مشخص شد که ۴۲ سکه از اداره موزه آنتالیا و یک کوزه برنزی نیز از اداره موزه‌های باستان شناسی استانبول اصالت ایرانی دارد و می‌تواند به ایران به عنوان کشور مبدا برگشت داده شود.

 

۵۵ اثر تاریخی از ترکیه به ایران برگردانده می‌شود

 

بر گشت این آثار به موجب یادداشت تفاهم پیشگیری از قاچاق دارایی‌های فرهنگی است که بین ایران و ترکیه در چارچوب کنوانسیون ۱۹۷۰ یونسکو در مورد اقدام برای جلوگیری از واردات صادرات و انتقال غیر قانونی اموال فرهنگی بین دو کشور امضا شده است.

 

پیرو آن وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در تماس با مقامات ایرانی اعلام کرد که این وزارتخانه آماده ارائه آثار به ایران است. با پایان مراحل قضائی، امکان برگشت این آثار به ایران فراهم شد و در مراسمی این آثار به همراه آثار دیگر در موزه باستان شناسی ارزروم به مقامات ایرانی تحویل شد.

 

پس از طی شدن مراحل انتقال این آثار به ایران، باید این ۵۵ اثر مورد بررسی و اصالت سنجی قرار گیرد تا مشخص شود آیا واقعاً این آثار ایرانی و تاریخی و اصیل است یا خیر. در آن صورت می‌توان گفت که این آثار به موطن اصلی خود برگشته‌اند و پس از آن باید مراحل بازدید عمومی از آن انجام شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :