موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/159919 :کد

عضویت در بریکس میراث ماندگار شهید رئیسی

عضویت در بریکس میراث ماندگار شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان است

  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ — ۰۵:۴۰
تعداد بازدید : ۳۶   
 تحلیل ایران -عضویت در بریکس میراث ماندگار شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان است

سرپرست وزارت امور خارجه در بدو‌ ورود به شهر «نیژنی نووگورود» روسیه برای شرکت در نشست وزرای خارجه بریکس با بیان اینکه عضویت ایران در این مجموعه میراث ماندگار شهید آیت‌الله رئیسی و شهید امیرعبداللهیان است

به گزارش تحلیل ایران به نقل از فارس، علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه ایران بامداد امروز (دوشنبه) ۲۱ خرداد پس از ورود به شهر «نیژنی نووگورود» روسیه برای شرکت در نشست وزرای خارجه بریکس و در در جمع خبرنگاران گفت: این اولین حضور ایران در نشست وزرای خارجه بریکس بعد از عضویت ایران در این مجموعه است.

 

سرپرست وزارت امور خارجه:افزود: بریکس بزرگ‌ترین سازمان اقتصادی و تجاری بین‌المللی است که خارج از چارچوب یکجانبه‌گرایی غربی با حضور کشورهای مهمی در حال نقش آفرینی است.

باقری ادامه داد: حضور جمهوری اسلامی ایران در این مجموعه نشان دهنده جایگاه و اهمیت کشورمان است.

 

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در عرصه چند‌جانبه گرایی با عضویت در مجموعه بریکس از همان ابتدا تلاش جدی داشت تا با نقش آفرینی موثر نقش این سازمان را در سازوکار‌های اقتصادی و تجاری جهانی تثبیت کند. 

وی گفت: عضویت ایران در بریکس میراث ماندگار شهید آیت‌الله رئیسی و شهید امیرعبداللهیان عزیز است.

 

باقری عنوان کرد: ما در این نشست و همچنین نشست‌های جانبی مشارکت فعالی خواهیم داشت و در حاشیه اجلاس نیز دیدارهای دوجانبه‌ای با مقامات کشورهای عضو بریکس انجام و موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

باقری همچنین گفت: روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد نیز مجموعه کشورهای در حال توسعه به نشست اضافه می‌شوند که رخداد بسیار مهمی خواهد بود و نشانگر عزم بریکس برای گسترش دامنه‌ فعالیت‌هایش در بین کشورهای دیگر است.

به گزارش فارس، نشست وزرای امور خارجه بریکس و همچنین نشست وزرای امور خارجه بریکس و کشورهای در حال توسعه با حضور وزرای امور خارجه کشورهای عضو بریکس ۲۱ و ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ در شهر نیژنی نووگورود روسیه برگزار خواهد شد.

قرار است در این نشست موضوعات مهم روابط بین‌الملل، راهکارهای ارتقای حکمرانی جهانی، حل و فصل منازعات در بسترهای چندجانبه و با تمرکز بر افزایش تأثیرگذاری کشورهای در حال توسعه، مورد توجه و بررسی قرار گیرد. 

وزرای خارجه کشورهای بریکس، همچنین نقشه راه توسعه مشارکت راهبردی بین کشورهای عضو را مشخص و زمینه و بستر لازم را برای برگزاری شانزدهمین اجلاس سران بریکس که با حضور روسای جمهور و در غازان برگزار می شود، فراهم خواهند آورد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :