موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/160143 :کد

یوان چین جایگزین دلار در روسیه شد

یوان چین جایگزین دلار در روسیه شد

  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ — ۱۰:۳۱
تعداد بازدید : ۳۸   
 تحلیل ایران -یوان چین جایگزین دلار در روسیه شد

بانک مرکزی روسیه (CBR) در بیانیه‌ای اعلام کرد که یوان چین به ارز خارجی اصلی این کشور تبدیل و جایگزین یورو و دلار شده است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی روسیه (CBR) روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یوان چین به ارز خارجی اصلی این کشور تبدیل و جایگزین یورو و دلار شده است.

 

به گفته این بانک، نرخ مبادله یوان-روبل اکنون مسیر سایر جفت ارزها را در بورس مسکو (MOEX) از جمله یورو و دلار تعیین می‌کند.

 

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که آخرین دور تحریم‌های ایالات متحده باعث شد تا بورس مسکو در روز چهارشنبه معاملات دلار و یورو را متوقف کند. بریتانیا روز پنجشنبه از آمریکا پیروی کرد و محدودیت‌هایی را علیه سیستم مالی روسیه اعمال کرد.

 

معاملات دلار آمریکا و یورو در بازار خارج از بورس (OTC) ادامه خواهد داشت.

 

در بیانیه بانک مرکزی روسیه آمده است: نرخ مبادله یوان/روبل… به یک نقطه مرجع برای فعالان بازار تبدیل خواهد شد. سهم یوان در معاملات بورس مسکو در ماه می 54 درصد بود. بنابراین، یوان در حال حاضر به ارز اصلی در مبادلات تبدیل شده است.

به گفته این سازمان نظارتی، طی دو سال گذشته در نتیجه تغییر مسیر جریان‌های تجاری روسیه به شرق و تغییر واحد پول تسویه حساب‌ها به روبل، یوان و سایر ارزهای متعلق به کشورهای دوست، سهم دلار و یورو در بازار روسیه به طور مداوم کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، در بحبوحه تحریم های غرب علیه روسیه پس ازجنگ اوکراین، مسکو فعالانه شروع به جایگزین کردن دلار و یورو در تجارت خارجی کرده است.

از آن زمان تاکنون تعداد حساب های بانکی و تراکنش های بین شرکت ها و مؤسسات مالی مربوط به ارزهای غربی به طرز چشمگیری کاهش یافته است. قبل از این تنش‌ها، سهم دلار و یورو در تسویه حساب‌های روسیه حدود 90 درصد بود.

                               

دلار     یورو     یوان     چین     تحلیل ایران    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :