موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد کلان

a/160234 :کد

تحلیل ایران گزارش می‌دهد ؛

۳ مسئله داخلی بورس که باید حل شود

  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ — ۱۸:۳۷
تعداد بازدید : ۲۸   
 تحلیل ایران -۳ مسئله داخلی بورس که باید حل شود

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند تا موضوع دامنه نوسان در بورس حل نشود، نمی‌توان امیدوار به روزهای متعادل در بورس بود.

به گزارش تحلیل ایران ؛ نقشه بازار بورس اوراق بهادار تهران کماکان در مسیر نزولی و سرخ رنگی است و دامنه نوسان نیز همچنان در محدوده‌های مثبت و منفی 2 درصدی قرار دارد و سازمان بورس اوراق بهادار تهران تصمیمی بر این موضوع ندارد که بازار را به دامنه قبل برگرداند.

نماد فرود (فولاد شاهرود) اولین نمادی بود که در باب قطع برق شرکت از توقف بخشی از تولیدات خود در سامانه کدال اطلاع رسانی کرد.

اما این بار سازمان بورس اوراق بهادار تهران در طی نامه‌ای به وزیر نیرو برای کاهش ریسک قطعی برق صنایع مکاتباتی را انجام داده است.

سازمان بورس این طور اطلاع رسانی کرده است که از چند وقت گذشته جلساتی را به منظور کاهش نوسانات بازار برگزار کردیم و قبل از ایجاد هر گونه مشکلی در بازار در صدد رفع این مشکل برآمدیم. قرار بر این است تا قطعی یا محدودیت مصرف برق صنایع به صورت کاملاً برنامه‌ریزی شده باشد و با اطلاع واحدهای تولیدی انجام شود. همچنین صنایع باید بتوانند به منظور کاهش ضرر و زیان احتمالی از محدودیت ایجاد شده در مصرف برق، تعمیرات اساسی واحدهای خود را به زمان قطعی برق موکول کنند.

رییس سازمان بورس در این خصوص تاکید کرده است که تاکنون از طریق راه اندازی ابزارهای جدید در بازار سرمایه و بورس انرژی به سمت کنترل مصرف برق و کاهش زمان قطعی برق واحدها پیش رفتیم.

افزایش سرمایه فرابورس و بورس کالا

شرکت فرابورس ایران و شرکت بورس کالای ایران در اطلاعیه‌های جداگانه منتشر شده در سامانه کدال از افزایش سرمایه خود خبر دادند. فرابورس تصمیم دارد که سرمایه خود را از رقم 1050 میلیارد تومانی به رقم 1320 میلیارد تومان افزایش دهد. بورس کالا نیز مصمم است تا سرمایه 1360 میلیارد تومانی خود را به 2200 میلیارد تومان برساند.

هر دو شرکت محل افزایش سرمایه را سود انباشته و سایر اندوخته‌های قانونی خود عنوان کرده‌اند.

معضلات فعلی بورس باید حل شود

راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: بازار با سه مسئله مواجه است. صف فروش طویل، خروج سرمایه و رکود معاملاتی، مسائل اصلی بازار هستند. بنابراین روندهای درونی بازار نشانه‌ای از تغییر روند بازار ندارد.

 

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از دیکر سو، کمبود شدید نقدینگی در بازار سرمایه از مواردی است که در بررسی ارزش معاملات خرد در بازار مشخص می‌شود و این مسئله معضل اصلی این روزهای بازار سرمایه است. 

وی افزود: بلاتکلیفی سهامداران از سیاست‌های اقتصادی دولت بعدی، محدود شدن دامنه نوسانات بازار سرمایه، عدم تعیین تکلیف زیان شرکت‌های خودروسازی، احتمال قطعی برق صنایع در تابستان، بالا بودن سود بدون ریسک و قیمت‌های دستوری از دلایل سرخپوشی این روزهای بازار سرمایه است.

افت بورس ادامه دارد

در معاملات روز یکشنبه 27 خرداد ماه 1403، شاخص کل بورس تهران 16 هزار و 573 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 45 هزار و 97 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 3 هزار و 539 واحدی در رقم 666 هزار و 141 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با افت 172 واحدی به رقم 21 هزار و 859 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش هزار و 255 واحد به سطح 114 هزار و 698 واحد رسید.

خروج پول حقیقی از بازار سرمایه برای دهمین روز

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دهمین روز متوالی منفی شد و 411 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد وبملت (بانک ملت)، دامین (داروسازی امین) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای غپینو (پارس مینو)، ثباغ (شهرسازی و خانه سازی باغمیشه) و شپنا (پالایش نفت اصفهان)، تعلق داشت.

رشد ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 432 هزار و 195 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 426 هزار و 39 میلیارد تومان بود که 99 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 27 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 2 هزار و 647 میلیارد تومان رسید.

رشد ارزش صف های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت 104 نماد و تعداد نمادهای منفی 697 نماد بوده است.یعنی حدود 87 درصد نمادها قرمز بودند.

در معاملات یکشنبه، 25 نماد صف خرید داشتند و 380 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 4 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 112 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 21 درصدی به 974 میلیارد تومان رسید.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :