موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/160253 :کد

رویترز:

کنفرانس سوئیس درباره اوکراین شکست خورد

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ — ۰۶:۵۴
تعداد بازدید : ۳۸   
 تحلیل ایران -کنفرانس سوئیس درباره اوکراین شکست خورد

خبرگزاری رویترز با اشاره به خودداری برخی کشورها از امضای بیانیه پایانی کنفرانس سوئیس درباره اوکراین تاکید کرد که این نشست در دستیابی به اهداف مورد نظر غرب شکست خورد.

به گزارش تحلیل ایران؛ خبرگزاری رویترز با اشاره به پایان کنفرانس سوئیس درباره اوکراین گزارش داد، قدرتهای غربی و متحدانشان در نشست سوئیس حمله روسیه به اوکراین را محکوم کردند اما در متقاعد کردن کشورهای دیگر برای پیوستن به بیانیه پایانی این کنفرانس شکست خوردند و هیچ کشوری حاضر به پذیرش میزبانی دور بعدی نشست نشد. 

 

در این نشست که روزهای شنبه و یک شنبه در یک دهکده در کوههای آلپ سوئیس برگزار شد ۹۰ کشور به درخواست ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین شرکت کردند اما از روسیه دعوت نشده بود. 

بیش از ۱۷۸ کشور برای حضور در این کنفرانس دعوت شده بودند که اغلب آنها به دلیل عدم حضور روسیه آن را تحریم کردند.

 

روسیه این کنفرانس را به تمسخر گرفت و آن را نه برای صلح که برای محکوم کردن روسیه خواند. 

 

رویترز می‌گوید که کناره گیری کامل چین از مشارکت در این کنفرانس همه را مطمئن کرده بود که نشست در دستیابی به اهداف مورد نظر اوکراین برای متقاعد کردن کشورهای بزرگ جنوب در پیوستن به منزوی کردن روسیه شکست خواهد خورد.

برزیل تنها به عنوان ناظر شرکت کرد و هند، اندونزی، مکزیک، عربستان سعودی و آفریقای جنوبی همگی از امضای بیانیه پایانی خودداری کردند حتی با وجود اینکه برخی از بندهای بحث برانگیز آن برای جلب حمایت آنها حذف شده بود. 

«ایگنازیو کاسیس» ، وزیر امور خارجه سوئیس روز یکشنبه در خاتمه این اجلاس گفت مفاد بیانیه مشترکی که در خاتمه اجلاس امضا شد بدون روسیه نمی‌تواند اجرا شود.

کاسیس در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: «اکثریت تصمیماتی که ما امروز گرفته‌ایم را نمی‌توان بدون شرکت روسیه اجرا کرد.»

او گفت سه عنوان اصلی این بیانیه به این دلیل انتخاب شدند که شرکت‌کنندگان اجلاس فرصت‌هایی را برای همکاری با روسیه بر سر آنها دیده و معتقدند که این موضوعات مورد توجه روسیه هستند.

کاسیس گفت: «ما به مسائل مساله‌ساز دیگر نظیر قلمرو نپرداختیم چون می‌دانیم که ما کمابیش در این مساله در بن‌بست کامل هستیم.» او اضافه کرد سوئیس به ارتباطش با روسیه بعد از این کنفرانس ادامه خواهد داد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :