موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی سرمایه داری

a/153420 :کد

10 نفر سرمایه دار ترکیه چه کسانی هستند

در چه زمینه ای فعالیت می کنند

  چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۲ — ۰۸:۵۶
تعداد بازدید : ۱۰۳   
 تحلیل ایران -در چه زمینه ای فعالیت می کنند

هنوز هم در ترکیه، دست به دست شدن ثروت مالی روی نداده و لیست امسال نشان می‌دهد که ثروتمندان بزرگ این کشور، هنوز سراغ صنایع مدرن و فن آوری پیشرفته نرفته‌اند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از تسنیم، هر ساله در ترکیه و در آخرین روزهای سال، لیست ثروتمندترین افراد این کشور منتشر می شود.

اهمیت لیست ثروتمندان کشور، در این است که آنان، قهرمانان پرداخت مالیات به دولت هستند و پیش فرض مهم این است؛ هر هلدینگ عظیمی که دارای بیشترین ثروت و سرمایه باشد، بالاترین مالیات را به دولت پرداخت کرده و علاوه بر مالیات، در بخش مسئولیت های اجتماعی و امور خیره، گام های بلندی برای خدمت به مردم برداشته است.

شکی نیست که بخش قابل توجهی از خدمات اجتماعی و انسانی کمپانی ها و هلدینگ های بزرگ نیز، به منظور تبلیغ، رقابت و کاستن از میزان مالیات است. اما در هر حال، یکی از کنجکاوی های رسانه ای معمول در ترکیه این است که آیا در صدر لیست ثروتمندان، تغییر خاصی روی داده است یا نه.

کشور ترکیه ,

هنوز هم در ترکیه، دست به دست شدن ثروت مالی روی نداده و لیست امسال نشان می دهد که ثروتمندان بزرگ این کشور، هنوز سراغ صنایع مدرن و فن آوری پیشرفته نرفته اند.

این خانواده های ثروتمند

بیش از هفتاد سال است که دو خاندان بزرگ سابانچی و قوچ، پرچمدار ثروت و سرمایه هستند و فرزندان و نوه های این خاندان های مشهور نیز مداوماً بر ثروت پیشین افزوده اند. لیست سال 2023 نیز نشان می دهد که فیلم کلاسیک قوچ ها و سابانجی ها، همچنان ادامه دارد.

نگاهی بیندازیم به لیست 10 ثروتمند برتر ترکیه. این لیست با داده های منتشر شده توسط مجله اکونومیست تهیه شده است:

1-خانواده قوچ  صاحب هلدینگ مشهور قوچ، 6 میلیارد دلار ثروت دارد و در میان 500 شرکت بزرگ جهان، لیدر بسیاری از بخش ها در داخل و خارج از کشور است. گروه Koçبا تمرکز بر فعالیت‌های خود در بسیاری از بخش‌های مختلف، به ویژه انرژی، مالی، کالاهای با دوام و خودرو فعال است.

2-خانواده شوکت سابانجیصاحب هولدینگ Esasبین 5 تا 6 میلیارد دلار ثروت دارد. این هلدینگ 23 سال پیش تأسیس شد و در زمینه حمل و نقل هوایی، تدارکات، مواد غذایی، مراقبت های بهداشتی، خرده فروشی و املاک و مستغلات فعالیت می کند. همچنین صنعت سرگرمی یک خط تجاری مهم در این هلدینگ است و خطوط هوایی پگاسوس ترکیه به این خانواده تعلق دارد.

3-ارول سابانجیو خانواده اش صاحب هولدینگ سابانجیبا ثروتی بین 4 تا 5 میلیارد دلار از شرکت های هلدینگ پیشرو در ترکیه است و از طریق شرکت های تابعه و زیرمجموعه خود در بخش های مختلف به ویژه بانکداری، خدمات مالی، انرژی، صنعت، مصالح ساختمانی و خرده فروشی فعالیت می کند.

4.ترکان سابانجی و خانواده صاحب هلدینگ س.سابانجی با ثروتی بین 4 تا 5 میلیارد دلار در حوزه بانکداری  ترابری فعالیت می کند.

5-خاندان تاراصاحب هلدینگ مشهور عنقا با ثروتی بین 3 تا 4 میلیارد دلار در حوزه کلان پروژه های مهندسی، ساخت و ساز، صنایع، حفاری و عملیات دریایی فعال است.

6-خاندان اجزاجی باشیصاحب هلدینگ مشهورEzcacıbaşı با ثروتی بین 3 تا 4 میلیارد دلار در حوزه بهداشت و سلامت، تاسیس بیمارستان و کلینیک، گردشگری سلامت، تولید عطر و ادکلن و مواد آرایشی بهداشتی.

7-حُسنی اوزیَغنصاحب Hüsnü Özyeğin  با ثروتی بین 3 تا 4 میلیارد دلار در صنایع بیمه، بانکداری و سرمایه گذاری تجاری و تولیدی فعالیت می کند.

8-مورات اولکرصاحب هولدینگ کوکلربین 2.5 تا 3 میلیارد دلار دارد و مهمترین بازرگان و تولیدکننده پیشرو در شکلات و بیسکویت است.

9-خانواده اوزصاحب Üs Holding بین 2.5 تا 3 میلیارد دلار. مدیران این هلدینگ از فرزندان خانواده اولکر هستند و در حوزه صنایع شکلات و بیسکویت فعالیت می کند.

10- خانواده اردم اوغلوهلدینگ Erdemoğlu بین 2.5 تا 3 میلیارد دلار. این هلدینگ 16 هزار نفر نیرو دارد و در حوزه صنایع فرش و الیاف فعالیت می کند و در چندین کشور بزرگ از جمله روسیه، نمایندگی دارد.

کشور ترکیه ,

یکی از اتفاقات مهم در لیست ثروتمندان ترکیه، این است که دو خانواده مشهور شاهنک و دوغان، دست کم در صدر لیست جایی ندارند. چرا؟

به دو دلیل: اول این که هر دو خانواده که برای مدتی طولانی در بخش رسانه فعال بودند، حالا مقدار قابل توجهی از سرمایه خود را به حوزه ساختمان سازی و هتلداری منتقل کرده اند و گفته می شود که چند میلیارد دلار از سرمایه های خود را به اروپا و آمریکای لاتین برده اند.

با این حال، هر دو آنها در رده های یازدهم و دوازدهم ایستاده اند و خاندان زورلو صاحب هلدینگ عظیم زورلو که سال گذشته بر پله دهم ایستاده بودند، امسال سیزدهم شدند. چرا که این خاندان در حوزه انبوه سازی فعال است و امسال به اندازه کافی سود به دست نیاورد.

دو خانواده اوز ایلهان و یازیجی که دو گروه صنعتی بزرگ به نام گروه آناتولی را مدیریت می کنند و از معامله خودرو گرفته تا مشروبات الکلی پول در می آورند، امسال هم مانند سال گذشته، چهاردهم و پانزدهم شدند.

از بین ثروتمندان بالا، احمد اوز اوکور، خواهرزاده مراد اولکر، تنها فردی است که حاضر شده در حوزه استارتاپ ها و اپلیکیشن ها سرمایه گذاری کند. او اعلام کرده که پنجاه میلیون دلار از سرمایه خود را به این حوزه آورده و با 5 استارتاپ، دنیای تجارت و خدمات ترکیه را با چالش های جدیدی روبرو می کند.

یکی دیگر از نکات مورد توجه در لیست ثروتمندان ترکیه، این است که در چند سال گذشته، برخی از شرکت های متعلق به افراد ثروتمند نزدیک به اردوغان و حزب حاکم نیز، رفته رفته خود را بالا کشیده و صاحب ثروت های قابل توجهی شده اند.

مهمت چنگیز از پیمانکاران صنعتی بزرگ نزدیک به اردوغان، بر رده 29 ایستاده، جمال کالیونجو صاحب هلدینگ بزرگ عمران و مسکن بر رده 30 ایستاده و هلدینگ دمیر اورن از کمپانی های بزرگ رسانه ای و تجاری طرفدار اردوغان، هم اکنون در لیست ثروتمندان ترکیه بر پله 70 قرار گرفته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :